Spring til indhold
Radio Logo
PodcastsForretningDanmarks grundigste realkreditpodcast

Danmarks grundigste realkreditpodcast

Nykredit Markets
Danmarks grundigste realkreditpodcast
Seneste episode

48 episoder

  • Danmarks grundigste realkreditpodcast

    Danmarks grundigste realkreditpodcast i Japan!

    20.10.2026 | 13 min.
    I denne episode kommer vi bl.a. omkring:
    Hvor blev japanerne af?

    Og hvad skal der til, før de igen kaster deres kærlighed på danske konverterbare?

    💴 Japanske renter og valutaafdækning

    Frankrig: Hvorfor overvejer nogle japanske investorer franske statsobligationer, når de samtidig bekymrer sig om europæisk statsgæld?

    Og så tager vi en lidt usædvanlig afstikker fra realkreditmarkedet:

    🏦 Seniorgæld! Ja, du læste rigtigt. Vi har faktisk fået lytterspørgsmål om seniorgæld.

    Så Morten får lov til at forklare forskellen på Senior Preferred, Senior Non-Preferred, Tier 2 og AT1 .
  • Danmarks grundigste realkreditpodcast

    Frankrig taber fortsat til Tyskland – hvad betyder dette for europæiske covered bonds?

    05.10.2026 | 18 min.
    I denne episode kommer vi rundt om:
    → Frankrig, der fortsat taber til Tyskland – og uroen, der nu også sætter sig i europæiske covered bonds.
    → At yderligere usikkerhed vil sætte sig i Bund asset swap-spændet og i covered bonds.
    → Vi diskuterer, hvad der teoretisk er et fair kursspænd mellem A og IO, og hvad der i praksis er et fair kursspænd. De to ting er nemlig ikke nødvendigvis det samme.
    → Vi kommer forbi de aktuelle tilbagekøb i 4’56: Hvad skal der til, før de stiger? Og hvilke forhold driver de aktuelle tilbagekøb?
    → Endelig skal vi omkring ultimo udstedelsen, hvor vi plejer athave rimelig godt styr på ultimo udstedelsen, men er blevet overraskede denne her gang
  • Danmarks grundigste realkreditpodcast

    Ultimoudstedelsen, terminsperformance og kronelikviditeten

    23.09.2026 | 16 min.
    Hvor stor bliver ultimoudstedelsen – og hvorfor forventer vi en klar overvægt af FRN?

    Kan en relativt lille oktobertermin alligevel give terminsperformance i de konverterbare?

    Vi dykker også ned i kronelikviditeten, Nationalbankens nettostilling og de seneste interventioner i valutamarkedet.

    Hvad betyder forskellen mellem en nettostilling på 310 og 350 mia. kr. egentlig for RTL-prissætningen?

    Og hvorfor kan den største modvind for RTL måske først komme i starten af 2027?
  • Danmarks grundigste realkreditpodcast

    Er en 5’59IO på vej? 👀

    09.09.2026 | 18 min.
    Renter og vol er steget, 4’59IO er kommet ned omkring kurs 95, og dermed begynder en 5'59IO for alvor at komme tæt på!

    I dagens realkreditpodcast tager vi temperaturen på markedet og ser bl.a. på:
    • årgangsskiftet fra 4’56 til 4’59
    • den aktuelt meget lave udstedelse
    • udviklingen i RTL-spændene
    • hvad en ny 5’59IO skal koste i OAS
    • og hvad en ny 5%’er kan betyde for de gamle 5%’ere
  • Danmarks grundigste realkreditpodcast

    97 98 99 - nu kommer FRTB

    02.09.2026 | 23 min.
    Efter utallige udskydelser er det nu ganske vist: FRTB træder i kraft 1. januar 2027.
     
    Men hvad betyder de nye kapitalkrav egentlig for dansk realkredit – og hvilke realkreditobligationer bliver det dyrest for bankerne at ligge med?
     
    Det diskuterer vi i denne podcast, hvor jeg har Henrik Smith-Lund med i studiet. Og han er ikke ligefrem imponeret over de kapitalkrav, som dansk realkredit står til at blive underlagt.
     
    Det er ikke så meget de regulatoriske kapitalkrav i sig selv, der er problemet, men snarere det forhold, at bankernes faktiske kapitalmålsætning er langt højere og derved skalerer FRTB-kravene væsentligt op.

    EU-Kommissionen har dog også fået øje på udfordringerne – dog næppe specifikt de danske – og banker, der oplever stigende kapitalkrav under FRTB, får mulighed for enmidlertidig multiplier, som skal holde deres kapitalkrav omkring pre-FRTB-niveau frem til 2029.
    Hør mere her:
Flere Forretning podcasts
Om Danmarks grundigste realkreditpodcast
Danmarks grundigste realkreditpodcast er en podcast rettet mod institutionelle investorer, der handler med danske realkreditobligationer, men alle med interesse for markedet kan lytte med. Vi diskuterer aktuelle markedstemaer og giver vores syn på relativ værdi i dansk realkredit. Vi kommer omkring emner som udstedelse, udtræk, refinansieringsauktioner, udenlandske investorer og meget mere. I særafsnit går vi i dybden med enkelte temaer, så som hedgingstrategier, breakeven træk i højkuponer og farveforskelle. Podcasten giver dig et grundigt indblik i alt hvad der rører sig i dansk realkredit.
Podcast-websted

Lyt til Danmarks grundigste realkreditpodcast, Investeringspodcasten og mange andre podcasts fra hele verden med radio.dk-appen

Hent den gratis radio.dk-app

  • Bogmærke stationer og podcasts
  • Stream via Wi-Fi eller Bluetooth
  • Understøtter Carplay & Android Auto
  • Mange andre app-funktioner