67 episoder
- Det er lidt trist det hele, for det er allersidste afsnit af Tændt! Martin og Rasmus har intet planlagt, så alt er, som det plejer. Rasmus ligner den lille dreng fra Jul i “Valhalla”, men i Fields ligner han en voksen Harry Potter-freak. De brainstormer nisseløjer til nisserne Dosinius og Rigmor, og Martin har et bizart klip med fra ‘Døm vores forhold’. Og så bliver vi alle sammen taget som gidsel i drengenes diskussion med chef Thea Møghul.
- Trafikken er lort! Fuckhoveder! Og det er den også i Odder – en nyhed om en flugtbilist og en fuld kvinde pryder forsiden af Oddernyt. Deltagerne i ‘Den store bagedyst’ er for gode, men Martin er for dårlig til bagedyst-quiz. Han kan (ikke) svare, inden Rasmus giver ham svarmulighederne. Parforholdseksperterne Martin og Rasmus dømmer ‘Døm vores forhold’, og dommen er: latterligt ringe. Og så skal vi til slut runde ‘Nak & Æd: På pissekolde Grønland’.
- Der har været VM i ost i Trondheim, ostenes by – et rent mareridt for Rasmus, for han hader ost. Vinder-osten ligner ringorm. Nu er det jul igen, så Martin har lavet en julequiz til Rasmus. Og så er der relaterbart indhold: Kender I det, når man skal købe kondomer i supermarkedet? Fuuuck, det er pinligt! Rasmus havde sådan en oplevelse i 7-Eleven. Der sker ikke en skid på tv, så drengene laver en lynrunde, hvor de vender et par serier: ‘Nak og Æd en stakkels gnu på et bjerg’ og ‘Sagt med sjov’, der kun er sjovt i ti minutter.
- Dagens afsnit er et halloween-afsnit! Og et juleafsnit! Rasmus er hoppet i et uhyggeligt kostume, og Martin har købt skrabejulekalendere. Kan Martin gætte, hvad Rasmus er klædt ud som? Kan de skrabe ni julemænd og vinde 50.000 kroner? Mens drengene laver jule-hygge-sminke-klub, vender de verdenssituationen. Og det bliver faktisk lidt seriøst: Det handler blandt andet om danske unges drukkultur og Israel-Palæstina-konflikten på sociale medier.
- Der er vild energi i studiet i dag. Rasmus fortæller om afskeden med sin grønne Mokka. Bilen nåede dog at komme med på weekendens fisketur, der slet ikke indebar at fiske. Martin er en guttermand og har fundet fire bud til Rasmus’ nye bil. Drengene afslører også Sussis skamfulde hemmelighed… Hun har “været i XL-BYG”. Af mangel på bedre har Martin og Rasmus set ‘Sagt med sjov’, hvor den kedelige familie har en robotstøvsuger som hund.
Flere Komedie podcasts
Trendige Komedie podcasts
Om Tændt! med Martin og Rasmus
Martin og Rasmus er tilbage med en ny sæson af Tændt! De er blevet tvunget tilbage i kælderen på Aller, hvilket giver blandede følelser. Dog er de gået tilbage til podcastens oprindelse med en god snak om tidens reality-tv, hvor de vurderer aktuelle programmer og deltagere. Dog byder sæsonen også på nye ideer. Lyt med!Du kan prøve Ally-universet gratis i en måned. Vi har også masser af andre podcasts, videoserier og artikler. Start din prøveperiode på ally.dk eller find Ally i din app store på din smartphone! Vi håber at se dig derinde.Værter: Rasmus Wallbridge og Martin Johannes Larsen
Podcast-webstedLyt til Tændt! med Martin og Rasmus, Op med humøret - med Mathias Helt og mange andre podcasts fra hele verden med radio.dk-appen

Hent den gratis radio.dk-app
- Bogmærke stationer og podcasts
- Stream via Wi-Fi eller Bluetooth
- Understøtter Carplay & Android Auto
- Mange andre app-funktioner
Hent den gratis radio.dk-app
- Bogmærke stationer og podcasts
- Stream via Wi-Fi eller Bluetooth
- Understøtter Carplay & Android Auto
- Mange andre app-funktioner


Tændt! med Martin og Rasmus
Scan koden,
download appen,
begynd at lytte.
download appen,
begynd at lytte.
Tændt! med Martin og Rasmus: Podcasts i samme familie

