PodcastsDaglige NyhederHvis du vil vide mere

Hvis du vil vide mere

Jyllands-Posten
Hvis du vil vide mere
Seneste episode

659 episoder

  • Hvis du vil vide mere

    Er den danske økodrøm ved at briste?

    27.05.2026 | 23 min.
    I årevis har politikerne talt varmt om mere økologi, bedre dyrevelfærd og grønnere landbrug. Men samtidig lukker flere økologiske landmænd, og salget af økologiske råvarer er stagneret. Alene i 2023 lukkede eller omlagde hver ottende økologiske bedrift.
    Så er den danske økodrøm ved at briste?
    Og hvad skal der til, hvis politikerne vil have mere økologi?
    Det spørger vi en tidligere økologisk svineproducent om i dag. Som selv valgte at dreje nøglen om.
    Gæst: Nicolaj Kousgaard Pedersen, tidligere økologisk landmand
    Vært: Tine Toft
    Tilrettelæggelse og produktion: Kasper Nesheim Risgaard
    Foto: Benny Kjølhede/JP
    Der er brugt klip fra DR, TV 2, Martin Lidegaards Facebook, Signe Wennebergs Facebook
    See omnystudio.com/listener for privacy information.
  • Hvis du vil vide mere

    »Slaverilignende vilkår« på neglesaloner: Tiltalt for menneskehandel

    26.05.2026 | 23 min.
    Om dagen lagde de negle på danske kunder. Om natten sov de angiveligt på madrasser på gulvet i små lejligheder uden egne nøgler.
    Nu mener politiet, at otte vietnamesiske kvinder blev udnyttet til menneskehandel og tvangsarbejde i danske neglesaloner.
    Den vietnamesiske ejer siger selv, at hun har hjulpet kvinder fra fattige familier i Vietnam til et bedre liv her i landet.
    Men nu er hun sammen med to andre ved Retten i Helsingør tiltalt for menneskehandel til arbejde i en sag, der kan føre til den første dom af sin slags i Danmark.
    I dagens episode fortæller journalisten bag historien om kontrolinterviews på den danske ambassade, løfter om høje lønninger – og mistanken om et dobbeltliv bag den polerede beautybranche.
    Gæst: Susanne Junker, journalist på Jyllands-Posten
    Vært: Jacob Grosen
    Tilrettelæggelse og produktion: Karen Marie Gejl Christensen
    Grafik: Lotte Overgaard
    See omnystudio.com/listener for privacy information.
  • Hvis du vil vide mere

    Kontrol over grænserne! Hvor brutalt må det blive?

    25.05.2026 | 25 min.
    Tusindvis af migranter og flygtninge kommer fortsat til Europas grænser, selvom stramninger og hegn har fået færre til at tage rejsen.
    Men mange smutter igennem det hullede system, for få bliver sendt hjem, og de europæiske befolkninger har fået nok.
    Samtidig sker der vold, ulovlige push-backs og nedværdigende behandling fra regimer, vi selv betaler penge til. Og alt imens vi svælger i dramatiske ICE-scener fra USA, lukker vi øjnene for brutaliteten ved Europas egne grænser.
    Det skriver Jyllands-Postens journalist Anders Redder i sin nye bog, Fort Europa, hvor han i årevis har besøgt landene langs grænserne og talt med flygtninge, illegale migranter, eksperter og de mennesker i grænselandet, der mærker konsekvenserne.
    Så hvad sker der ved grænserne, og hvor er løsningerne?
    Gæst: Anders Redder, journalist på Jyllands-Posten
    Vært og produktion: Tine Toft
    Foto: Stoyan Nenov, Reuters
    Der er lånt klip fra DR, Sky News, BBC, ANBC, TV2 og Euronews.
    Du kan høre en hel podcast om den socialdemokratiske plan om lejre i afrikanske lande her.
    See omnystudio.com/listener for privacy information.
  • Hvis du vil vide mere

    Rapport fra Nuuk: Pres på Grønland, men Trumps udsending fik ingen venner

    22.05.2026 | 23 min.
    Donald Trump taler betydeligt mindre om Grønland end for få måneder siden. Men det betyder ikke, at USA har mistet interessen.
    I Washington fortsætter de lukkede forhandlinger mellem USA, Danmark og Grønland – og ifølge oplysninger fra New York Times forsøger amerikanerne at sikre sig markant større indflydelse på alt fra militær til investeringer og råstoffer i Arktis.
    Samtidig har Trumps særlige udsending, Jeff Landry, været på besøg i Nuuk i denne uge. Et besøg, der blev mødt med både skepsis og vrede blandt flere grønlændere.
    Hvor langt er USA egentlig villige til at gå for at få mere kontrol over Grønland?
    Gæst: Maya Tekeli, global korrespondent for Jyllands-Posten
    Vært: Jacob Grosen
    Tilrettelæggelse og produktion: Kasper Nesheim Risgaard
    Foto: Brendan SMIALOWSKI / AFP
    Der er lånt klip fra DR, TV 2, CNN
    Hvem stod bag historien om mystiske amerikanske spioner i Grønland – og hvad var egentlig sandt?
    I serien Trumps spioner i Grønland forfølger Maya Tekeli gennem fem afsnit den virkelige historie om stormagtspolitik, spin og misforståelser for at få svar på, hvem der påvirker hvem.
    Lyt med her - eller der, hvor du lytter til podcasts.
    See omnystudio.com/listener for privacy information.
  • Hvis du vil vide mere

    Planlægger Trump at kuppe midtvejsvalget?

    21.05.2026 | 24 min.
    Midtvejsvalget i november ser ud til at blive den største test af det amerikanske demokrati i nyere tid. For mens Trumps og Republikanernes popularitet styrtdykker, taler han om at »tage kontrol over« og decideret »aflyse« valg.
    Imens er FBI i gang med at banke på dørene hos valgmyndigheder og kræver adgang til stemmemaskiner, fortrolige vælgerregistre og stemmehistorik.
    Alt det får nu Demokraterne til at frygte, at Trump planlægger at kuppe midtvejsvalget.
    Men ser de spøgelser, eller har Trump reelt planer i den retning?
    Gæst: Christian Bigum
    Vært: Mathias Bonde
    Foto: Elizabeth Frantz / Reuters
    Der er lånt klip fra CNBC, CBS, ABC News, AP, CNN, Fox News og Atlanta News First
    See omnystudio.com/listener for privacy information.
Flere Daglige Nyheder podcasts
Om Hvis du vil vide mere
Få perspektiv på de vigtigste og mest interessante aktuelle dagsordener med lyden af Jyllands-Posten. Følg med alle hverdage kl. 04.30. Hvis du vil vide mere. Har du spørgsmål eller idéer til redaktionen? Så skriv til [email protected]
Podcast-websted

Lyt til Hvis du vil vide mere, Ukraine: The Latest og mange andre podcasts fra hele verden med radio.dk-appen

Hent den gratis radio.dk-app

  • Bogmærke stationer og podcasts
  • Stream via Wi-Fi eller Bluetooth
  • Understøtter Carplay & Android Auto
  • Mange andre app-funktioner
Hvis du vil vide mere: Podcasts i samme familie