PodcastsKunstForfatter vs. Redaktør

Forfatter vs. Redaktør

Malene Lund Staugaard
Forfatter vs. Redaktør
Seneste episode

16 episoder

  • Forfatter vs. Redaktør

    Genudgivelsen af Den Som Hvisker m. C.A. Wolters & Galaxara

    02.2.2026 | 1 t. 11 min.
    I denne episode af Forfatter vs. Redaktør har jeg besøg af forfatter C.A. Wolters, som er aktuel med genudgivelsen af Den Som Hvisker — første bind i dark romantasy-serien Det Røde Daggry. Bogen udkommer på ny 5. februar hos Forlaget People’s, efter at have skiftet forlag fra Ulven & Uglen.
    Vi taler om, hvad det vil sige at genudgive en bog, og hvordan redigeringsprocessen ser ud, når teksten allerede har haft et liv hos læserne. Wolters fortæller åbent om forlagsskiftet, hvordan det kom i stand, og hvordan det er at gå fra et meget lille forlag til et markant større — med helt andre rammer, forventninger og budgetter.
    Med i studiet er også kunstner Sarah Arngren Sharf, der har designet det nye omslag til Den Som Hvisker. Sammen dykker vi ned i designprocessen, samarbejdet mellem forfatter, kunstner og forlag, og skiftet fra det oprindelige minimalistiske udtryk til et langt mere detaljeret og stemningsmættet cover.
    Den Som Hvisker er en dark romantasy roman der handler om magt, forbudte kræfter og farligt begær. Siden barndommen har Shiroin levet med en stemme i sit indre — en hvisken, hun kalder ormen. Som datter af Storkejseren længes hun efter sin retmæssige plads på tronen, men må navigere politiske intriger, profetier og dæmoniske trusler, mens hun krydser krigsramte riger sammen med sin livvagt Kiel. Undervejs tvinges de til at konfrontere både deres egne hemmeligheder — og hinanden.
    I episoden taler vi bl.a. om:
    hvad det indebærer at genudgive en allerede udgivet bog
    hvordan redigering adskiller sig fra en førstegangsudgivelse
    hvordan et forlagsskifte kan ændre både proces og muligheder
    og hvordan et bogomslag bliver til — fra idé til færdigt design
    Episoden er særligt interessant for lyttere, der er nysgerrige på forlagsbranchen, da det er sjældent, at en forfatter bevæger sig fra et meget lille forlag til et stort etableret forlag — og pludselig står med helt nye ressourcer og et langt større produktionsapparat i ryggen.

    Følg med og se mere hos:
    @galaxara
    @calisawolters
    @forfattervsredaktoer
  • Forfatter vs. Redaktør

    Vi Er Virkeligheden m. Morten Buschmann

    27.11.2025 | 1 t. 2 min.
    I denne episode af Forfatter vs. Redaktør har jeg besøg af forfatter Morten Buschmann, som netop er aktuel med Vi er virkeligheden, den syvende thriller i hans populære Indhenter-serie. Romanen er endnu en gang baseret på virkelige hændelser fra efterretningstjenesternes verden og følger indhenterne Lucas og Annesofie gennem et intenst, internationalt spor, der fører læseren til Thailand, Tyskland og England – og direkte ind i et net af skattesvindel, russisk mafia og farlige udenlandsdanskere.
    Vi taler om, hvordan Morten arbejder med faktion – den særlige hybrid mellem fakta og fiktion – og hvordan hans mange års indsigt i efterretningstjenester, både i Danmark og i udlandet, giver serien en autenticitet og spændingskurve, der føles næsten for virkelig. Morten fortæller om samarbejdet med kilder i og omkring spionagemiljøet, om hvor svært det kan være at researche i et felt, hvor alle har livslang tavshedspligt, og om hvorfor netop skønlitteraturen giver plads til sandheder, der ikke kan fortælles direkte.
    Vi dykker også ned i hans erfaringer med medudgiverforlag, hvordan det påvirker udgivelsesprocessen og samarbejdet med redaktører, og hvad det egentlig kræver at skrive en lang, sammenhængende thrillerserie, der bygger på så meget virkelighed, at den næsten skriver sig selv – men kun næsten.
    Vi er virkeligheden er udkommet som papir-, lyd- og e-bog, og der arbejdes allerede på bind otte i serien. Hvis du elsker intens spion-thriller, realistiske plots og fortællinger, der udfordrer grænsen mellem det faktiske og det mulige, så er denne episode noget for dig.
  • Forfatter vs. Redaktør

    Selvsving m. Rikke Arnholtz og Jørgen Gylling

    30.10.2025 | 1 t. 5 min.
    I denne episode af Forfatter vs. Redaktør har jeg besøg af forfatter Rikke Arnholtz, som i foråret 2025 udgav kortromanen Selvsving på Forlaget Brændpunkt. Med os i studiet er også hendes redaktør, Jørgen Gylling, der sammen med sin tvillingesøster Grete driver forlaget, som siden 2015 har haft fokus på den gode historie, litterær kvalitet og originalitet – uanset genre.
    Selvsving er en humoristisk og finurlig kortroman, hvor fortællinger og virkelighed flyder sammen. En gymnasielærer vågner op på toiletgulvet og opdager, at hendes liv har ændret sig. En forfatter oplever, at hendes karakterer overtager styringen af romanen. Og tre gamle gymnasiekammerater begynder at eksperimentere med at ændre virkeligheden gennem fiktionen – med katastrofale konsekvenser.
    Vi taler om bogens leg med fiktionens magt, dens svære genreplacering og om inspirationen, der udspringer af Rikkes egne erfaringer med at skrive sig fri af livets fastlåste øjeblikke. Episoden stiller dertil bl.a. spørgsmålet: Kan fortællinger redde liv? – som også er et spørgsmål kortromanen selv kredser om.
  • Forfatter vs. Redaktør

    Dødens Mange m. Laura K. T. Kristensen & Bettina Andersen

    18.9.2025 | 1 t. 9 min.
    I denne episode af Forfatter vs. Redaktør har jeg besøg af forfatter Laura K. T. Kristensen, som står bag fantasyserien Dødens Mange. Serien består af tre bøger – Dødens Mange Navne, Dødens Mange Løgne og Dødens Mange Stemmer – der alle udkommer samlet ved årets Fantasyfestival 2025 med helt nye forsider. Den første bog udkom oprindeligt i 2024 på festivalen i Esbjerg, og nu fuldendes serien i ét samlet udtryk.
    Med i studiet er også Bettina Andersen, chefredaktør ved forlaget Silhuet, som har været redaktør på første bog, mens jeg selv har arbejdet på bog to og tre. Sammen taler vi om samarbejdet mellem forfatter og redaktør, om hvordan en serie formes og udvikles, og om glæden ved at dykke ned i store fantasyfortællinger. Vi taler om forsidedesign beslutninger, plotudvikling og spændingskurver – og selvfølgelig alle de ting der gør Dødens Mange-serien til noget særligt.
  • Forfatter vs. Redaktør

    Fantasyfestival special

    11.9.2025 | 1 t. 9 min.
    I denne specialepisode af Forfatter vs. Redaktør dykker vi ned i Fantasyfestivalen – Danmarks største samlingspunkt for fantasygenren. Jeg har sat mig ned med festivalens projektledere, forfatter og bibliotekar Jacob Holm Krogsøe og biblioteksformidler Stine Liberty Skovgaard, og også biblioteksformidler Josephine Valentin, der står for at bringe forfatterne til festivalen gennem foredrag, paneler og meget mere.
    Sammen taler vi om, hvordan festivalen begyndte i det små tilbage i 2015, og hvordan den siden har vokset sig til et kulturfænomen, der favner både litteratur, rollespil og live entertainment. Vi ser nærmere på, hvad årets festival byder på, og hvordan Esbjerg hvert år i september forvandles til magiens hovedstad.
    Fantasyfestivalen finder sted i weekenden d. 19.-21. september – og i denne episode kan du høre historien bag, få et smugkig på programmet og mærke passionen fra holdet, der står bag festivalen.
    Lyt med og bliv klar til årets store fantasyfejring!

Flere Kunst podcasts

Om Forfatter vs. Redaktør

Forfatter vs. Redaktør er en udgivelsespodcast. Redaktør og forfatter sætter sig ned sammen og taler om redigerings- og udgivelsesprocessen bag en udgivelse. Der tales om inspirationen bag, skriveprocesser, forlagsvalg og alt der ligger mellem himmel og udgivelse.
Podcast-websted

Lyt til Forfatter vs. Redaktør, Skønlitteratur og mange andre podcasts fra hele verden med radio.dk-appen

Hent den gratis radio.dk-app

  • Bogmærke stationer og podcasts
  • Stream via Wi-Fi eller Bluetooth
  • Understøtter Carplay & Android Auto
  • Mange andre app-funktioner
Social
v8.5.0 | © 2007-2026 radio.de GmbH
Generated: 2/6/2026 - 2:10:54 AM