PodcastsKunstDitlev & Døden

Ditlev & Døden

DR
Ditlev & Døden
Seneste episode

73 episoder

  • Ditlev & Døden

    Nu kan jeg være menneske

    23.05.2026 | 56 min.
    Efter et langstrakt forløb, hvor hendes far blev mere og mere syg af demens, oplevede Maria sin fars død som begyndelsen på et helt nyt kapitel i hendes eget liv. Pludselig gav hun sig selv lov til at stille spørgsmål omkring sin opvækst i et frikirkemiljø, som ellers havde været lukket nede. Findes helvede? Findes Gud? Og hvem er jeg egentlig?
    Vært: Kristian Ditlev Jensen
    Gæst: Maria Bøgh
    Producer: Christoffer Emil Bruun
  • Ditlev & Døden

    Min far dræbte min mor

    16.05.2026 | 56 min.
    Som teenager vågnede Helle en morgen ved at hendes far fortalte, at hendes mor var død. Kort efter fandt hun ud af, at det var faren, som havde dræbt hendes mor samme nat. Selv nu, 55 år efter, er der nuancer af Helles dramatiske skæbne, som går op for hende.
    Vært: Kristian Ditlev Jensen
    Gæst: Helle Thorngaard Jessen
    Teknik: Christoffer Emil Bruun
  • Ditlev & Døden

    Til jord skal du blive

    09.05.2026 | 56 min.
    Som præst står man jævnligt ansigt til ansigt med døden. Men nogle begravelser er mere vanskelige end andre. Caris har begravet 8 børn og de bliver aldrig hvisket ud af den erindring, som hun bærer med sig indtil det en skønne dag bliver hendes egen tur til at dø.
    Vært: Kristian Ditlev Jensen
    Tilrettelæggelse: Anders Skytte
    Gæst: Caris Elkjær Trads Nørfjand
  • Ditlev & Døden

    18 minutter som død med Niels Hausgaard

    02.05.2026 | 57 min.
    Da Niels Hausgaard i 18 minutter var klinisk død, oplevede han ikke frygt eller mørke, men en følelse af ro. En stilhed og blødhed, som siden har ændret hans syn på døden og på livet. Oplevelsen har gjort op med den dødsangst, han mener mange mennesker går rundt med, fordi døden ofte forestilles som noget skræmmende og voldsomt. I samtalen fortæller Niels Hausgaard om de minutter, hvor alt var slukket, og om hvordan mødet med døden har givet ham en større ro over for det, der venter os alle. Vi kommer også forbi hans barndom, hvor især en indremissionsk far satte sit præg på liv, tro og død.
    Gæst: Niels Hausgaard, satiriker og stutteriejer
    Vært: Kristian Ditlev Jensen
    Producer: Anders Skytte Agergaard
    Musik: Musik fra tv-serien fiskerne
  • Ditlev & Døden

    At vente på sin mors død med Christina Brunken

    25.04.2026 | 54 min.
    Christina Brunken er født i Brasilien sammen med sine to søskende. De er alle enige om, at deres mor var en svær og voldsom person at vokse op med. Da moren døde sidste efterår i en alder af 90 år, var det derfor ikke en sorg, men også en begivenhed, Christina havde ventet på gennem det meste af sit liv. Hvad sker der, når et menneske, man har haft et hadefuldt forhold til, dør? Og hvordan forholder man sig til det, når det så er ens egen mor? I ugens afsnit taler vi med Christina om at leve med den ventede død og om de følelser, der følger med, når den endelig indtræffer.
    Vært: Kristian Ditlev Jensen
    Producer: Anders Skytte Agergaard
Flere Kunst podcasts
Om Ditlev & Døden
Livets afslutning er et evigt mysterium, som præst og forfatter Kristian Ditlev har sat sig for at undersøge gennem samtaler med aldeles levende mennesker, der på den ene eller anden måde har døden inde på livet. Vært: Kristian Ditlev Jensen Producer: Anders Skytte Agergaard Hør flere afsnit i DR Lyd
Podcast-websted

Lyt til Ditlev & Døden, Norsken, svensken og dansken og mange andre podcasts fra hele verden med radio.dk-appen

Hent den gratis radio.dk-app

  • Bogmærke stationer og podcasts
  • Stream via Wi-Fi eller Bluetooth
  • Understøtter Carplay & Android Auto
  • Mange andre app-funktioner
Ditlev & Døden: Podcasts i samme familie