Spring til indhold
PodcastsMentalt HelbredDe Sent Sete Autister

De Sent Sete Autister

Tine Nøhr
De Sent Sete Autister
Seneste episode

12 episoder

  • De Sent Sete Autister

    "Jeg er færdig med at være noget andet, end det jeg er"

    05.09.2026 | 52 min.
    "Jeg er færdig med at være noget andet, end det jeg er" siger 24-årige Rebekka Ahrensbach, som er i studiet for at fortælle om hendes vej til en autismediagnose.
    Du kan høre om hvordan kendskabet til diagnosen har forandret hendes tanker om sig selv og hendes studievalg.
  • De Sent Sete Autister

    Vinga fortæller om hendes liv som sendiagnosticeret autist

    09.06.2026 | 56 min.
    Vinga er psykolog og er født i Polen. Hun har boet i mange forskellige lande, og taler mange forskellige sprog. I Danmark har hun slået sig ned, fået barn og bor her nu på sekstende år.
    Vi taler om hvordan det har været for Vinga at få en autismediagnose sent i livet, og om hvordan det at have flyttet meget, kan have skygget for en udredning. Vi taler også om hvordan Vinga gennem sin opvækst er blevet mødt med stor rummelighed og accept, og om hvordan Vinga bruger egen indsigt til at forstå de børn og unge, hun møder i sit arbejde som psykolog i PPR
  • De Sent Sete Autister

    Nikolaj fortæller om, hvordan det at få en autismediagnose (+ adhd og ocd) har givet ham et sprog til at forstå sig selv

    02.05.2026 | 54 min.
    I denne episode er min gæst Nikolaj Frølund Jensen. Han arbejder til daglig i Autismehuset. Nikolaj har kendt sine diagnoser i 3 et halvt år, og hele udredningen startede for Nikolaj, dengang hans far gik bort

    For Nikolaj er diagnoserne betydningsfulde, fordi de giver ham sprog til at forklare og forstå sig selv. 

    Du kan også høre Nikolaj forklare, hvorfor dét at tage opvasken er noget af det mest afslappende, han kan foretage sig, og noget hans kone helst skal holde sig fra.
  • De Sent Sete Autister

    Anna-Lo fortæller om at få autisme- og ADHDdiagnoser i midt tyverne

    31.12.2025 | 52 min.
    Dagens gæst er Anna-Lo.
    Anna-Lo har været forbi studiet, under deres specialeskrivning, for at fortælle om, hvordan det har været for dem at få en autisme og adhd diagnose i midt-tyverne. 
    Anna-Lo har læst psykologi og kommunikation, og fortæller blandt andet om, hvordan ikke er i psykologibøgerne, men blandt ‘ægte mennesker, der fortæller ægte historier’, at de har fundet genkendelse og spejling. 
    Den instagramkonto Anna-Lo fortæller om i starten af podcasten, hedder Sadsnailadventures, og den sætter på en virkelig kærlig og neuroaffirmativ måde ord og tegning på livet som autist.
  • De Sent Sete Autister

    Miu gæster studiet igen: En samtale om kreativitet, køn og neurodiversitet

    30.12.2025 | 44 min.
    Miu er igen på besøg i studiet. 
    Denne gang til en samtale om skaberkraft, det at være et kreativt menneske, og hvorfor det er vigtigt for Miu, at gøre plads til håndarbejde.
    Vi taler også om køn, pronomener og neurodiversitet, og Miu deler sine oplevelser med at forsøge at passe ind i traditionelle kønsnormer gennem barndom og ungdom.
Flere Mentalt Helbred podcasts
Om De Sent Sete Autister
I denne podcastserie inviterer jeg gæster til en snak om hvordan det er at få en autismediagnose stillet i voksenlivet. Til daglig laver jeg blandt andet selvforståelsesforløb i Københavns Kommune, og gennem årene har jeg mødt hundredevis af voksne, som sendiagnosticeres med autisme. Fælles for deres historie er, at de ofte har følt sig anderledes og alene med det.Det vil jeg gerne ændre på ved at give lyd til disse historier. Måske genkender du dig selv i fortællingen, eller måske forstår du pludselig, den du kender, bedre.Redaktionen er Tine NøhrMusik er af Louise Matjeka
Podcast-websted

Lyt til De Sent Sete Autister, Manual Til Mennesker og mange andre podcasts fra hele verden med radio.dk-appen

Hent den gratis radio.dk-app

  • Bogmærke stationer og podcasts
  • Stream via Wi-Fi eller Bluetooth
  • Understøtter Carplay & Android Auto
  • Mange andre app-funktioner